The School Team

Senior Leadership Team

Helen Bailey - Head Teacher

Tim Jones - Deputy Head Teacher

Michelle Morse – Inclusion Deputy Head/SENCO

Administration Team

Carol Craiper - Business Manager

Jayne Dollin - Home and Family Link Worker

Jo Garbutt - School Administrator

Paula Conron - School Administrator

Alison Owen - Finance Assistant

Hayley Nash - Receptionist

Claire Nash - Caretaker

Tracy Sealy - Housekeeper

Jo Morris - Key Holder

Reception Team

Katrina MacFarlane - EYFS leader, Reception teacher and Geography leader

Carol Wong - Reception teacher and Computing leader

Lizzie Hart - Reception teacher

Kay McGregor - Reception TA

Nina Taylor - Reception TA

Gill Edbrooke - Reception TA

Debbie Cranch - Reception TA

Karen Niang - 1-1 TA

Rebecca Collins - 1-1 TA

Year 1 Team

Tracy Skinner - Year 1 leader, teacher, Reading and Pupil Premium leader

Natasha White - Year 1 teacher and Phonics leader

Libby Dodd - Year 1 teacher and DT leader

Cathy Woodhill - Year 1 teacher and Maths team

Bryan Jones - Year 1 teacher and Art leader

Kate Aplin - Year 1 HLTA

Tara Rees - Year 1 TA

Angie Smith - Year 1 TA

Louise Hardy - 1-1 TA

Year 2 Team

Lizzie Harris - Year 2 leader, teacher and Spelling leader

Carol Horsted - Year 2 teacher and PSHE leader

Caroline Seymour - Year 2 teacher and Science leader

Liz O’Shea - Year 2 teacher and Reading team

Nicola Clark - Year 2 HLTA

Pat Rowe - Year 2 TA

Emma Hill - Year 2 TA

Helen Hendrickson - Year 2 TA

Year 3 Team

Sandy Hucker - Year 3 leader, teacher and History leader

Becky Wearne - Year 3 teacher and RE leader

Helen Lynam - Year 3 teacher and music leader

Isabel Gundy - Year 3 teacher and Grammar leader

Paul Hook - Year 3 TA, PE team

Tracey Sealy - Year 3 TA

Kath Weeks - Year 3 TA

Year 4 Team

Hannah Cunnane-Neilan - Year 4 leader, teacher and Maths team

Lisa Forrest - Year 4 teacher and EAL leader

Clare Jenkins - Year 4 teacher and PHSE leader

Donna Cullen - Year 4 teacher and PE team

Tina Moyle - Year 4 TA

Maxine Debar - Year 4 TA

Jess Taylor - Year 4 TA

Year 5 Team

Nicola Lloyd - Year 5 leader, teacher and Talk for Writing leader

Joe Tett - Year 5 teacher and PE leader

Nikki Jarvis - Year 5 teacher

Lyn Oppery - Year 5 TA

Jodie Stone - Year 5 TA and Pupil Mentor

Mandy Cates - Year 5 TA

Year 6 Team

James Walker - Year 6 leader, teacher, Writing leader and Talk for Writing trainer

Shannon Dite - Year 6 teacher and Maths leader

Laura Love - Year 6 teacher and Maths team

Nicola Chaplin - Year 6 teacher and Citizenship leader

Sarah Jordan - Year 6 TA

Sharon Welsman - Year 6 TA

Alison Bennett - Year 6 HLTA and Website administrator

PPA

Anne Lewis Vargas - Teacher

HLTAs

Nurture

Denise Jackson - HLTA

Amazing Acorns

Fiona Bourne - HLTA

Leanna Griffin - 1-1 TA

Natalie Waites - 1-1 TA

Christina Groza - 1-1 TA

School Meals Supervisory Assistants

Julie Brown - Team Leader

   Saima Ali      

  Sam Coyne    

Debbie Cranch 

      Maria Davis        

 Sharon  Drinkwater  

Amanda Excel   

Sarah Godfrey  

Erica Gregory

Leanna Griffin  

Stacey Griffin    

Sylwia  Krolik     

Sally Morgan     

Paula Ponsford

Natalie Waites  

 

Updated 11.2.2019