The School Team

Senior Leadership Team

Helen Bailey - Head Teacher

Tim Jones - Senior Deputy Head 

Michelle Morse – Deputy Head (Pastoral)

Nicola Lloyd - Assistant Head

Administration Team

Carol Craiper - Business Manager

Jayne Dollin - Home and Family Link Worker

Jo Garbutt - School Administrator

Jo Deane - School Administrator

Alison Owen - Finance Assistant

Hayley Nash - Receptionist

Claire Nash - Caretaker

Tracy Sealy - Housekeeper

Jo Morris - Key Holder

Reception Team

Katrina Macfarlane - EYFS lead and Literacy team

Carol Wong - teacher and Computing/e-Safety team

Lizzie Hart - teacher

Nina Taylor - TA

Gill Edbrooke - TA

Kay McGregor - TA

Debbie Cranch - TA

 

Year 1 Team

Tracy Skinner - Year 1 lead, Literacy team - Reading and Disadvantaged Pupil Progress

Natasha White - teacher and Phonics lead

Anne Lewis - teacher 

Charlie French - teacher 

 Kate Aplin - HLTA

Angie Smith - TA

Tara Rees - TA

Leanna Griffin - 1-1 TA

Karen Niang - 1-1 TA

Rebecca Collins - 1-1 TA

Year 2 Team

Sandy Hucker - Year 2 lead and History lead

Lizzie Harris - teacher and Literacy team - Spelling 

Caroline Seymour - teacher, Science lead 

Carol Horsted - teacher and PHSE (EYFS and KS1) lead

Abi Griffiths - teacher and Maths team

Helen Hendrickson - TA 

Pat Rowe - TA

Emma Hill - TA

Louise Hardy - 1-1 TA

Year 3 Team

Isabel Gundy - Year 3 lead and Literacy team - Grammar 

Natasha Stockwell - teacher

Becky Wearne - teacher and RE lead

Gemma Trott - teacher 

Alison Bennett - HLTA  and website administrator

Kath Weeks - TA

Aga Kucal - TA

Year 4 Team

Hannah Cunnane-Neilan - Year 4 lead and Maths team

Lisa Forrest - teacher and EAL lead

Clare Jenkins - teacher and PHSE (KS2) lead

Matt Ryan - teacher

Tina Moyle - TA

Jess Taylor - TA

Year 5 Team

Tom Weir - Year 5 lead and Literacy team - Reading KS2

Joe Tett - teacher and PE lead

Donna Cullen - teacher and PE team

Mandy Cates - TA

Maxine Debar - TA 

Paul Hook - TA and PE team

 

 

Year 6 Team

Shannon Dite - Year 6 lead and Maths lead

Nicola Lloyd - Assistant Head 

Jess Robbins -  teacher and Literacy team - Writing

Nicola Chaplin - teacher and Citizenship lead

Genevieve Bovet White - teacher and ICT/Computing/e-Safety team

Sharon Welsman - TA

Lyn Oppery - TA

Sarah Jordan - TA

PPA

Marc Newton

Cathy Woodhill

HLTAs

SENDCO

Helen Lynam

Learning Mentor

Jodie Stone

Nurture

Denise Jackson - HLTA

Amazing Acorns

Fiona Bourne - HLTA

Natalie Waites - 1-1 TA

Cristina Grozia - 1-1 TA

School Meals Supervisory Assistants

Saima Ali 

Kate Collins    

Debbie Cranch 

Maria Davis        

Sharon Drinkwater  

Amanda Excel   

Sarah Godfrey  

Erica Gregory

Leanna Griffin  

Stacey Griffin

Rose King    

Sallie Morgan     

Paula Ponsford

Amanda Sharp

Helen Smith

Georgina Tape

Natalie Waites  

 

Updated 03.09.19